Főoldal / Győr-Moson-Sopron vármegye / Most meg van, vagy nincs meg? – Lakáskassza Győr

Most meg van, vagy nincs meg? – Lakáskassza Győr

Az elmúlt hetekben komoly politikai és közéleti vita bontakozott ki Győrben egy úgynevezett „lakáskassza” körül. A vita középpontjában egy nagy összegű, mintegy 1,7 milliárd forintos pénzalap áll, amelyet az önkormányzati bérlakások fenntartására, felújítására és fejlesztésére kellett volna fordítani. A polgármester szerint ez az összeg nem látható ott, ahol lennie kellene, míg a városi cég azt állítja: a pénz megvan, csak nem úgy, ahogyan azt sokan elképzelik.

Ahhoz, hogy megértsük a helyzetet, fontos tisztázni egy alapvető félreértést. Egy célhoz kötött önkormányzati pénz nem feltétlenül egy külön bankszámlán létezik, amelyre bárki ránézhet, és azonnal megmondhatja, mennyi van rajta. A gyakorlatban sok önkormányzati cég úgy kezeli ezeket az összegeket, hogy azok a szervezet teljes pénzforgalmának részévé válnak, miközben a célhoz kötöttségük a könyvelésben jelenik meg. Ilyenkor a pénz nem „eltűnik”, hanem beleolvad a napi működés pénzmozgásaiba, és külön jogcímen tartják nyilván.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a pénzt szabadon, bármire fel lehetne használni. Egy ilyen alap jogilag továbbra is kötött: csak arra a célra költhető, amelyre létrehozták, és ettől eltérni csak újabb testületi döntéssel lehetne. Ha a pénzt másra fordítanák engedély nélkül, az jogsértő lenne, súlyosabb esetben akár büntetőjogi következményekkel is járhatna. A vita tehát nem arról szól, hogy „el lehet-e költeni másra”, hanem arról, hogy miként követhető nyomon, mire, mikor és milyen formában használták fel.

A probléma ott kezdődik, hogy a pénz így nem látható egyetlen számon, nem lehet egyszerűen azt mondani: „itt van, ennyi maradt”. A valóságban a pénz egy része már elköltött munkákban, folyamatban lévő felújításokban, megkötött szerződésekben testesül meg, más része pedig jövőbeli kötelezettségek fedezeteként szerepel a könyvelésben. Ez szakmailag magyarázható, de kívülről nézve nehezen érthető, különösen akkor, amikor ekkora összegről van szó.

A másik kulcskérdés az, miért nem mutatják meg mindezt közérthető módon. Elvileg létezik részletes kimutatás, főkönyvi adatokkal, szerződésekkel, pénzforgalmi elszámolással. Ezek azonban nem olyan dokumentumok, amelyeket egy átlagos városlakó könnyen értelmezni tudna. Ráadásul egy ilyen részletes bontás nemcsak a pénz jogszerű felhasználását mutatná meg, hanem azt is, ha voltak csúszások, rossz ütemezések, elmaradt beruházások vagy éveken át görgetett döntések. Ezek nem feltétlenül jelentenek törvénysértést, de politikailag és szakmailag kellemetlenek lehetnek.

Így alakult ki az a helyzet, hogy jogilag elképzelhető, hogy a pénz „megvan”, miközben közérthető módon mégsem látható. A polgármester elszámoltathatóságot és átláthatóságot kér számon, a városi cég pedig jogszabályokra és könyvelési szabályokra hivatkozva védekezik. A két állítás nem feltétlenül zárja ki egymást, mégis komoly bizalmi válságot okoz.

A győri ügy tanulsága túlmutat a helyi politikán. Rávilágít arra, hogy az önkormányzati pénzek kezelése lehet jogszerű úgy is, hogy közben a lakosság számára átláthatatlan marad. És bár ez papíron nem feltétlenül jogsértés, hosszú távon aláássa a közbizalmat. A valódi kérdés ezért nem az, hogy „ellopták-e a pénzt”, hanem az, hogy egy közösség pénzéről miért nem lehet világosan, egyszerűen és mindenki számára érthetően elszámolni.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 vármegye

  • Lemond Lovasberény polgármestere

    Közösségi bejegyzésébe tájékoztatta a település lakosságát Südi Mihály a település polgármestere. Ezt a levelet közöljük. A tisztségét 2026. április 30-ig tölti be. Kedves Berényiek! Megtiszteltetés volt!! Már megszokhatták tőlem, hogy a cikkeim, beszámolóim felsorolás jellegűek és vázlatosak. Ez azért van, mert nem szeretek feleslegesen beszélni, csak azt írom le, ami szerintem fontos. Így teszek most The post Lemond Lovasberény polgármestere appeared first on 19 vármegye.

  • Eddigi részvételi adatok

    A mai választás (2026. április 12.) eddigi részvételi adatai alapján abszolút rekord dőlhet meg. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelentései szerint a választók aktivitása már a kora reggeli órákban is messze felülmúlta a korábbi évekét. Íme a legfrissebb adatok: Országos részvételi adatok Időpont Részvételi arány (2026) 2022-es adat 2018-as adat 07:00 3,46% (260 556 fő) The post Eddigi részvételi adatok appeared first on 19 vármegye.