Főoldal / Közéleti hírek / Petárda és tűzijáték ügy

Petárda és tűzijáték ügy

A III. kerület betiltotta a III-a kategóriájú tűzijátékok használatát Óbudán a szilveszteri mulatság tekintetében. De nézzük mire volt ez jó?

Örsi Gergely, a II. kerület polgármestere a következőket írta közösségi oldalán e kérdésben.

„A házi tűzijátékozást is be lehetne esetleg tiltani? Ugyanolyan hangos, ugyanúgy szemetel, ugyanúgy veszélyes.”

„A félreértések elkerülése érdekében tájékoztatásul, hogy a jelenleg hatályos országos jogszabályok mit engednek megtenni az ügyben. Összefoglalva szinte semmit, mert országos szinten lehet ezt szabályozni a jogalkotók szerint.

Önkormányzatunk 2 éve már szerette volna a kerület közigazgatási területén a tűzijátékot szabályozni. Az egyeztetések során a Budapest Főváros Kormányhivatala jelezte, hogy „ha valamely magatartást az országos szintű jogszabályok kifejezetten megengednek, akkor azt a képviselő-testület nem tilthatja meg az egész illetékességi területére kiterjedő érvénnyel. Vagyis a kerület egészére nem lehet tilalmat elrendelni, csak egyes területekre, amelyeket tételesen indokolni kell. Ha ezzel ellentétes jogszabályt hoznának települési szinten, a Kormányhivatal törvényességi eljárást indít.

A Belügyminisztérium jogértelmezése szerint az Ftv. 22. § (1) bekezdése[20] kifejezetten a Kormányt hatalmazza fel a tűzijátékokkal kapcsolatos jogszabályok megalkotására, és e körülmény kategorikusan kizárja az önkormányzati szabályozás lehetőségét. A Belügyminisztérium álláspontja szerint a szóban forgó tárgykör nem minősül helyi közügynek, és nem minősül törvényi szabályozást teljes egészében nélkülöző szabályozási tárgykörnek sem.

Korábban két helyszínen tudtak természetvédelmi terület, illetve védett állatok miatt tilalmat bevezetni. Az egyik Tata a másik Bábolna volt. Az első esetében a vonuló ludak miatt a tó környezetére rendeltek el tilalmat, míg Bábolna esetében a ménes telephelyei környezetére.

Az elmúlt időszakban a V. kerület rendelt el tilalmat néhány jól meghatározott területre, néhány kerületi térre, míg a fenti jogszabályi hivatkozásokkal szemben a III. kerület a kerület nagy részére a III. kategóriába tartozó tűzijátékokra rendelt el tilalmat. Itt a II. kategóriájú tűzijátékot továbbra is lehet használni. Egyenlőre nem tudjuk mit szól ezekhez a szabályozásokhoz a Kormányhivatal. Az eddigi gyakorlat a törvényességi eljárás lenne.

Nem véletlen tehát, hogy a többi település esetében nem történhetett jogszabályalkotás, hiszen a jelenlegi országos jogszabályokkal ellentétes lenne. Nem is említve még a betartás ellenőrzésének gondját.

Vagyis a tűzijátékok szabályozása egyelőre nem lehetséges önkormányzati szinten, de nagyon fontos, hogy ettől még petárdázni ugyanúgy TILOS az egész országban!”


Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 vármegye

  • Lemond Lovasberény polgármestere

    Közösségi bejegyzésébe tájékoztatta a település lakosságát Südi Mihály a település polgármestere. Ezt a levelet közöljük. A tisztségét 2026. április 30-ig tölti be. Kedves Berényiek! Megtiszteltetés volt!! Már megszokhatták tőlem, hogy a cikkeim, beszámolóim felsorolás jellegűek és vázlatosak. Ez azért van, mert nem szeretek feleslegesen beszélni, csak azt írom le, ami szerintem fontos. Így teszek most The post Lemond Lovasberény polgármestere appeared first on 19 vármegye.

  • Eddigi részvételi adatok

    A mai választás (2026. április 12.) eddigi részvételi adatai alapján abszolút rekord dőlhet meg. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelentései szerint a választók aktivitása már a kora reggeli órákban is messze felülmúlta a korábbi évekét. Íme a legfrissebb adatok: Országos részvételi adatok Időpont Részvételi arány (2026) 2022-es adat 2018-as adat 07:00 3,46% (260 556 fő) The post Eddigi részvételi adatok appeared first on 19 vármegye.