Főoldal / Közéleti hírek / Zala vármegye / Balaicz Zoltán: Zalaegerszegen nehéz gazdasági évre számítanak, de nagy problémákra nem

Balaicz Zoltán: Zalaegerszegen nehéz gazdasági évre számítanak, de nagy problémákra nem

Sok kihívás érinti az önkormányzatot, jövőre nehéz gazdasági évre számít a város, de az eddig eredményes gazdasági háttér és a további fejlesztések miatt várhatóan nem mutatkozik majd nagy probléma Zalaegerszegen – közölte a zalai vármegyeszékhely polgármestere pénteken.

Balaicz Zoltán (Fidesz-KDNP) évértékelő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy tízéves polgármestersége után júniusban minden korábbinál magasabb, 73 százalékos támogatottsággal választották újra, a közgyűlés pedig kisebb változással is a korábbiakhoz hasonlóan korrekt, békés, szakmai együttműködésben dolgozik tovább.

Felidézte, hogy tíz év alatt 5 ezer új munkahely jött létre a városban, a munkanélküliségi ráta 7,5 százalékról 2,3 százalékra csökkent. Az iparűzési adóból 2014-ban 3,2 milliárd forint bevétele volt az önkormányzatnak, idén ez az összeg 7,8 milliárd forint körül alakul.


A zalaegerszegi északi ipari park bővítésére 400 millió forintot nyert a város, már vannak jelentkezők is a ZalaZONE tesztpálya közelében lévő területekre, ahol csak ennek a létesítménynek a vonzataként mintegy ezer új munkahelyet teremtettek az ide települt vállalkozások. Ugyanitt épül a Flex új gyártócsarnoka mintegy 35 milliárd forintos beruházással, amelynek révén 210 új álláshely várja majd a leendő munkavállalókat, és 6 milliárd forintból épül a Europtec Kft. új üzemcsarnoka, ami 100 új munkahelyet is jelent – sorolta a városvezető.

Jelezte, hogy két kisebb üzem is jövőre készül el, de idén átadták a városban a West Hungary Kft. 400 millióból megépített új csarnokát, valamint a Juhász Intertrans logisztikai központját is. Ezek mind olyan alapok, amelyek lehetővé teszik, hogy „a 2025-re várható nehéz gazdasági év ellenére nem mutatkozik majd nagy probléma Zalaegerszegen”.

Balaicz Zoltán arra is kitért, hogy sok kihívás érinti az önkormányzatokat, Zalaegerszeg kiadásai és fizetési kötelezettségei is emelkednek jövőre.

A szolidaritási hozzájárulás az idei 2 milliárdról jövőre 2,3 milliárdra nő, a városi tömegközeledés veszteségének finanszírozása 781 millió forint lesz. Az ingyenes vagy kedvezményes óvodai, iskolai közétkeztetés 740 millió forint kiadást jelent, a legnagyobb költségvetésű városi intézmény, a Hevesi Sándor Színház működtetése 415 millió forint hozzájárulást igényel.
A rendszerváltás óta először változik meg az iparűzési adó rendszere, így a 2024-es szint feletti többletet elvonják a várostól. Ezzel a lépéssel a járásban lévő 84 település 500 millió forintot használhat fel fejlesztésekre – emlékeztetett a polgármester.

Beszélt arról is, hogy a Gébárti-tónál, a tv-toronynál és környezetében jelentős beruházások zajlottak idén, de számos magánberuházás is gazdagította a várost. Ez utóbbiak közé tartozik az egykori szakszervezeti székház átalakítása, a megyei kereskedelmi és iparkamara székházának felújítása, a valamikori ruhagyár területén zajló lakóparképítés, vagy a volt Köbtex területének rehabilitációja, míg az egykori nyomda épületéből pedig fogászati központot alakítanak ki.

A város gazdasági társaságainál, valamint intézményeinél is jelentős beruházások zajlottak, és idén is folytatódott a Kovács Károly Városépítő Program összesen 15 milliárd forintos keretének felhasználása. Ez utóbbi révén száz helyszínen zajlottak vagy zajlanak út-, járda-, parkolófelújítások és építések, de a város történetének legnagyobb belterületi útfejlesztése, a Kosztolányi utca kétirányúsítása és felújítása is a nagyberuházások közé tartozik – ismertette Balaicz Zoltán.

A polgármester említést tett az önkormányzati intézmények energiahatékonysági korszerűsítéseiről, továbbá arról, hogy a TOP Plusz program 8,5 milliárd forintos keretösszegéből jövőre indulnak nagyobb fejlesztések. Intézményeket újítanak fel, gazdaságfejlesztési beruházásokat terveznek, oktatási, nevelési intézményeket korszerűsítenek, illetve téli-nyári fedett játszóházat is építenek majd Zalaegerszegen.


Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 vármegye

  • Lemond Lovasberény polgármestere

    Közösségi bejegyzésébe tájékoztatta a település lakosságát Südi Mihály a település polgármestere. Ezt a levelet közöljük. A tisztségét 2026. április 30-ig tölti be. Kedves Berényiek! Megtiszteltetés volt!! Már megszokhatták tőlem, hogy a cikkeim, beszámolóim felsorolás jellegűek és vázlatosak. Ez azért van, mert nem szeretek feleslegesen beszélni, csak azt írom le, ami szerintem fontos. Így teszek most The post Lemond Lovasberény polgármestere appeared first on 19 vármegye.

  • Eddigi részvételi adatok

    A mai választás (2026. április 12.) eddigi részvételi adatai alapján abszolút rekord dőlhet meg. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelentései szerint a választók aktivitása már a kora reggeli órákban is messze felülmúlta a korábbi évekét. Íme a legfrissebb adatok: Országos részvételi adatok Időpont Részvételi arány (2026) 2022-es adat 2018-as adat 07:00 3,46% (260 556 fő) The post Eddigi részvételi adatok appeared first on 19 vármegye.