Főoldal / Közéleti hírek / Két helyszínen is várja a látogatókat az Erőművek Éjszakáján

Két helyszínen is várja a látogatókat az Erőművek Éjszakáján

Heves vármegyében az ország talán két legérdekesebb erőműve nyitva meg a kapuit október 25-én, hogy testközelből bemutassák az érdeklődőknek, hogyan lehet energiát termelni a víz és a lignit erejével. Érdemes felkerekedni, és az őszi szünetet egy igazán izgalmas programmal, az Erőművek Éjszakájával indítani, amely betekintést enged a hazai energiatermelés kulisszatitkaiba.         Az Erőművek Éjszakáján megnyitja kapuit Magyarország egyetlen jelentős hazai lignitre alapozott, primer energiaforrása, a második legnagyobb villamosenergia-termelő Mátrai Erőmű.  A körbevezetés során bemutatják az erőmű monumentális létesítményeit, valamint egy világszabadalommal rendelkező berendezést: a Heller–Forgó-féle száraz hűtőtornyokat, melyek egyikébe kísérővel be is mehetnek a vendégek. Itt építettek be a világon elsőként füstgáz-kéntelenítő berendezéseket, amelyek nedves mészköves technológiával „kimossák” a füstgázból a lignit eltüzelése során keletkezett kén-dioxidot. Az egyedülálló megoldást azóta a világ több pontján is alkalmazzák. Szakmai vezető kíséretében a visontai bánya működésébe is bepillanthatnak az érdeklődők. Először a bányakilátóból lehet betekintést nyerni a bánya működésébe, ahol a látogatók megismerkedhetnek a külfejtéses bányászat technológiájával, majd egy speciális terepjáró járművel (MAN) lemehetnek a bányába, a hatalmas bányagépek közelébe. Az érdeklődők megismerkedhetnek a kiskörei vízlépcső részeként 1974-ben megépült Kiskörei Vízerőművel és építésének történetével is. A vízerőmű 28 MW beépített teljesítményével Magyarország legnagyobb vízerőműve, elsődleges feladata a villamosenergia-termelés. A vízerőmű a Tisza folyó duzzasztásával létrejött Tisza-tó megújuló vízenergiájából 4 db vízszintes tengelyű csőturbina-generátor egységgel, környezetbarát módon állít elő villamos energiát, melyet 22 és 132 kV-on az országos rendszerbe táplál be. A bejárás során a látogatók megtekinthetik a vízturbina szabályzó berendezéseit, a turbinaaknában elhelyezkedő berendezés részeket, valamint az erőmű vezénylőtermét is.   A MEKH idén ötödik alkalommal szervezi meg az Erőművek Éjszakáját. 2024. október 25-én ismét különleges helyszínek és egyedülálló programok várják a látogatókat hazánk legnagyobb és legnépszerűbb energiaipari eseményén. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, regisztrálni október 7-től lehet a www.eromuvekejszakaja.hu/eromuvek/ oldalon. A főszervező MEKH legfőbb célja, hogy az energia- és távhőtermelés, valamint a közműszolgáltatások működésének bemutatásával felhívja a figyelmet arra, hogy környezetünk védelme érdekében érdemes tudatosan bánni erőforrásainkkal. Az Erőművek Éjszakáján a látogatók szakértő idegenvezetők segítségével ismerhetik meg az erőművekben, a fűtőművekben, a víziközmű-szolgáltatóknál és a hulladékfeldolgozó üzemekben zajló munka érdekességeit és a berendezések működését. A hatalmas népszerűségnek örvendő rendezvény minden évben több ezer látogatót vonz. A szervezők idén is hasonló érdeklődésre számítanak, ezért a népszerű helyszínekre érdemes minél hamarabb regisztrálni. Az Erőművek Éjszakáját idén is Gyetván Csaba műsorkészítő, a program nagykövete népszerűsíti, aki az eseményt megelőzően több olyan helyszínen is járt, amelyeket október 25-én személyesen is felkereshetnek a látogatók. Kedvcsináló bejelentkezései elérhetők a MEKH Facebook-oldalán. A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az egyes helyszínekre október 7-től lehet regisztrálni a www.eromuvekejszakaja.hu/eromuvek/ oldalon. Érdemes követni a MEKH Facebook-oldalát is, ahol a szervezők további érdekességeket osztanak meg. https://youtu.be/_QsYUHssYZQ A videót és a fotókat az Erőművek Éjszakája projektmenedzsere biztosította számunkra

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 vármegye

  • Lemond Lovasberény polgármestere

    Közösségi bejegyzésébe tájékoztatta a település lakosságát Südi Mihály a település polgármestere. Ezt a levelet közöljük. A tisztségét 2026. április 30-ig tölti be. Kedves Berényiek! Megtiszteltetés volt!! Már megszokhatták tőlem, hogy a cikkeim, beszámolóim felsorolás jellegűek és vázlatosak. Ez azért van, mert nem szeretek feleslegesen beszélni, csak azt írom le, ami szerintem fontos. Így teszek most The post Lemond Lovasberény polgármestere appeared first on 19 vármegye.

  • Eddigi részvételi adatok

    A mai választás (2026. április 12.) eddigi részvételi adatai alapján abszolút rekord dőlhet meg. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelentései szerint a választók aktivitása már a kora reggeli órákban is messze felülmúlta a korábbi évekét. Íme a legfrissebb adatok: Országos részvételi adatok Időpont Részvételi arány (2026) 2022-es adat 2018-as adat 07:00 3,46% (260 556 fő) The post Eddigi részvételi adatok appeared first on 19 vármegye.