Főoldal / Közéleti hírek / BAZ vármegye / Tudja mi az a sörtea és mire jó?

Tudja mi az a sörtea és mire jó?

Miskolci fiatalok kísérletezték ki egy panel negyedik emeleti konyháján, elöljáróban annyit róla, hogy a tea természetes koffeintartalmát hozza egy tető alá a kraft sörök világából ismert Citra komlóval, és ázsiai fűszerekkel, gyümölcsökkel egy olyan italban, ami mentes minden mesterséges anyagtól, ráadásul alkoholt, glutént és laktózt sem tartalmaz.  

Sokan támadják az energiaitalokat, azok túlzott mesterséges alapanyag tartalma és magas koffeinszintje miatt. Az Igazságügyi Minisztérium július közepén tette nyilvánossá azt a rendelet tervezetet, ami KDNP-s politikusok javaslata alapján korlátozná az energiaitalok eladását 18. életévüket be nem töltött személyek számára. Egy felmérés szerint a tizennyolc év alattiak 78 százaléka fogyasztott már energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves gyermek rendszeresen fogyasztja, akár reggelire. (Az elmúlt napok egyik fő híre, hogy idei Körös-Toroki Napokon hirtelen szívleállásban elhunyt fiatal rendszeres energiaital-fogyasztását is összefüggésbe hozták a halálával.)

Az energiaitalokkal kapcsolatos szigorításról szóló törvényjavaslatot két KDNP-s országgyűlési képviselő, Hollik István és Nacsa Lőrinc nyújtotta be, a javaslatot a gyermekek egészségének megőrzésével indokolták. Az energiaitalokra vonatkozó korlátozások kiterjednének azokra a termékekre, amelyek legalább 100 milliliterenként 15 milligramm mennyiségben tartalmaznak metil-xantinokat vagy tartalmaznak metil-xantint és egyéb specifikus összetevőket.

Nincs abban semmi tudatosság, pláne összefüggés a megjelenés előtt álló törvénnyel, hogy a hozzáadott cukor nélkül készülő, így alkohol-, glutén- és laktózmentes, a tea alapnak köszönhetően csak természetes koffeintartalommal rendelkező ital, a HopTea, amit komlóval és különböző ázsiai fűszerekkel, gyümölcsökkel ízesítenek, pont az elmúlt hónapokban ért a tesztelés és a kóstoltatások végére.

Turcsány Ádám egyik barátjával, Gályász Bencével kísérletezte ki a HopTeát, amit egy miskolci panel negyedik emeleti konyhájában kevertek ki először – ma már bérgyártásban készítik -, azok után, hogy alkoholmentes alternatívát keresve a 0%-os sör és a kóla mellett nem találtak számukra megfelelő egyéb frissítő opciót.

  • Nagyon zavart bennünket, hogy a mi Y és Z generációnk egészségtudatos tagjai, akik nem szeretik, vagy valami oknál fogva nem tudnak alkoholt inni, nem találnak olyan életképes alternatívát, ami frissen tartja őket, nem tartalmaz alkoholt, és ízvilágában is eltér a hagyományos kólás vonaltól – mesélte Turcsány Ádám annak kapcsán, hogyan született meg a sörtea ötlete.

Először a tea alapot készítették el, két fő italuk közül az egyik a vietnámi szálas zöld-, a másik a Ceyloni fekete teára épül – mindkettőnek magas a természetes koffeintartalma -, ehhez adagolnak mindkét esetben Citra komlót, majd olyan, főleg ázsiai eredetű gyümölcsöket és fűszereket, mint a yuzu, vagy a kaffir lime. Az italokat a Tarot kártya dizájnáról Emperornak (Uralkodónak) és Empressnek (Uralkodónőnek) nevezték el.

Közös bennük, hogy alkoholmentesek, nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, nincs bennük glutén és laktóz sem, ráadásul a kalóriabevitelükre különös gondot fordítók is nyugodtan fogyaszthatják, mert energiaszegény. Természetes koffeintartalmuk miatt a termékfejlesztők szerint a fenntartható és környezettudatos HopTea variációk valamelyike a vizsgaidőszakra készülő egyetemistáknak különösen jó, frissen tartó választás, de egészséges életmódot prioritásként kezelőknek, buliba alkohol fogyasztás szándéka nélkül indulóknak is eggyel több alternatívát kínál a jövőben.  

A két miskolci fiatal Magyarország első közösségi finanszírozási platformján teszteli a termék piacképességét, a visszajelzések kedvezőek, a Brancskozosseg.hu oldalon futó kampányban máris elérték a kitűzött cél ötödét. A vevők számára abszolút kockázatmentes közösségi finanszírozási modell sajátossága, hogy a vásárlók csak akkor kapják meg az előrendelt terméket, ha a kampány eléri a kijelölt célösszeget. Ha nem, akkor hiánytalanul visszautalják a pénzüket.


Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 vármegye

  • Lemond Lovasberény polgármestere

    Közösségi bejegyzésébe tájékoztatta a település lakosságát Südi Mihály a település polgármestere. Ezt a levelet közöljük. A tisztségét 2026. április 30-ig tölti be. Kedves Berényiek! Megtiszteltetés volt!! Már megszokhatták tőlem, hogy a cikkeim, beszámolóim felsorolás jellegűek és vázlatosak. Ez azért van, mert nem szeretek feleslegesen beszélni, csak azt írom le, ami szerintem fontos. Így teszek most The post Lemond Lovasberény polgármestere appeared first on 19 vármegye.

  • Eddigi részvételi adatok

    A mai választás (2026. április 12.) eddigi részvételi adatai alapján abszolút rekord dőlhet meg. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelentései szerint a választók aktivitása már a kora reggeli órákban is messze felülmúlta a korábbi évekét. Íme a legfrissebb adatok: Országos részvételi adatok Időpont Részvételi arány (2026) 2022-es adat 2018-as adat 07:00 3,46% (260 556 fő) The post Eddigi részvételi adatok appeared first on 19 vármegye.