A napokban megkezdődtek Káptalanfán két önkormányzati épület: a polgármesteri hivatal és az óvoda-konyha energetikai felújítási munkálatai.
A beruházás célja az épületek elsődleges energiaigényének csökkentése (például megújuló energia bevonásával), ezen keresztül pedig gazdaságosabb üzemeltetés, valamint a CO2-kibocsátás mérséklése. Az Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Káptalanfán című pályázati projekt Magyarország Kormánya és az Európai Unió közös finanszírozásából mintegy 100 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásban részesült. Mint minden energetikai fejlesztésnél, a település vezetése Káptalanfán is igyekszik a beruházást jó példaként a helyiek elé tárni, hogy saját háztartási energiafelhasználásuk ésszerűsítésére ösztönözze őket.
A két érintett épület vajában három, hiszen az óvodának otthont adó épületben egy külön bejáratú szolgálati lakás is helyet kapott korábban. Az elmúlt években részlegesen már felújított épületek energiahatékonysági szempontú felülvizsgálatát követően az energetikai fejlesztési terv mindhárom funkciót ellátó épületrészre elkészült.
A már jó ideje keresett-kutatott és a TOP_Plusz konstrukcióban végül elnyert pályázati támogatással végre hosszútávon is fenntartható fejlesztés valósulhat meg Káptalanfán. A beruházásnak köszönhetően megvalósul az épületek homlokzati falainak hőszigetelése polisztirol hőszigetelő rendszer alkalmazásával, a szükséges bontásokkal, helyreállításokkal és rendszer-kiegészítőkkel együtt, az épületek továbbá XPS lábazati hőszigetélést is kapnak. Ugyancsak leszigetelik a padlásfödémeket, a meglévő szigetelés állapotától függően annak megtartásával vagy elbontásával.
A hivatal épületébe a faapríték tüzelésű kazán mellé új, kondenzációs gázkazán kerül fordulatszám szabályozású szivattyúkkal ellátva. A szolgálati lakás elavult fűtésrendszere és melegvízellátása pedig programozható fűtésszabályozással ellátott, új, kondenzációs gázkazán beépítésével, valamint helyiségenként szabályozható acéllemez lapradiátorokkal újul meg. Ezekkel a beavatkozásokkal az épületekben állandó belső hőmérséklet fenntartásának energiaigénye minimalizálódik, vagyis az épületek fenntartása jelentősen olcsóbbá válik.
Mindhárom épület, épületrész villamosenergia-fogyasztásának csökkentését az adott épület energiaigényének megfelelően optimalizált teljesítményű napelemes rendszer telepítésével oldják meg a szakemberek. Természetesen megvalósul a projektarányos akadálymentesítés is kerekesszékkel is kényelmesen használható mosdók létrehozásával és az épületekbe való bejutás megkönnyítésével. A minőségibb szolgáltatások és élhetőbb körülmények megteremtése révén az épületeket használók komfortérzete jelentősen javul majd Káptalanfán.